01 лютого 2016

Про «новіопів»

Я не переношу слово «новіопи». Здавалося б, і не треба пояснювати, чому. Але на деяких майданчиках, де я іноду буваю, його стали зачасто використовувати. Тому хочу пояснити тут, чому, щоб потім було зручно посилатися.

Основна ідея цього поняття в тому, що в Радянському союзі начебто було створено змішану групу людей за критерієм «не росіяни», і ця група людей нібито отримала в Радянському союзі і, тепер, в сучасній Росії владу та багатств. Нібито ось цих «новіопів» в радянському союзі вибирала на керівні посади, і нібито вони отримали 90% майна підчас приватизації, а росіяни — 10%.

Цілком зрозуміло, що це все висосане з пальця. Ніхто й не думав перевіряти гіпотези про те, що не-росіяни більш активно змішувалися з представниками інших народів окрім росіян, ніж самі росіяни. Ніхто й не думав перевіряти, чи справді не-росіяни отримали більше майна, ніж росіяни. Але проблема не тільки в тому, що це слово не описує реальність.

Це слово — це приписування таємної влади пригніченим. Російська політика прямо чи посередньо призводить до русифікації. Культура народів Росії витісняється в фольклорні ансамблі і музеї, а для абиякої карʼєри треба переходити на російську.

Концепція ж «новіопів» передбачає, що насправді саме у не-росіян є влада в Росії. Тобто вона знімає з росіян відповідальність за русифікацію (адже, начебто, влада була не у них) і перекладає її на пригнічену групу. Приблизно таким же чином геям приписують майже мафіозну організацію, що може підтримувати своїх і навіть лобувати закони на всіх рівнях, а (вибачте за редукцію ад Гітлерум, але вона тут доречна) євреям в Німеччині приписували те, що вони обікрали німців. Тобто ідея така: пригнічена група насправда не пригнічена, а має владу над тими, хто її пригнічує.

Я сподіваюся, не треба пояснювати, чому це небезпечно.

Сама назва, до речі, однозначно створена як лайка. Назва начебто походить від словосполучення «новая историческая общость», але замість -б тут -п. І зрозуміло, чому: -п викликає зовсім інші асоціації, і зовсім не з ефіопами. Згадайте жарт про Євразію та Азіопу. Він смішний саме через ці асоціації. Тому використання цього слова в нормальній дискусії неприпустиме, як неприпустима будь-яка лайка.

0 коментарів | Коментувати