25 серпня 2012

Програміст — той, хто заплатив сто доларів

Зараз багато шуму про справу Samsung’а та Apple. Я в ній на стороні Samsung’а. Не тому, що мені більше до вподоби ця компанія, а тому що мені хочеться жити у світі, де немає можливості заборонити комусь створювати тонкі прямокутні пристрої з круглими краям тільки тому, що ти першим написав про це папірець.

Але я маю ще одну причину не любити Apple. Для своєї айПродукції Apple не дозволяє писати програми будь-кому. Щоб розробляти програми для айРечей, треба купити в Apple криптоключ. За сто доларів.

Але криптоключ надається з обмеженнями: ваші програми не можуть інтерпретувати код. Зрозуміло, навіщо це. Якщо б обмеження не було, сторонні розробники змогли б писати програми на інтерпретуємих мовах і не платили б по сто доларів кожний. Adobe б змогла портувати Flash, і розробники ігр не платили б по сто доларів кожен. А це гроші! (Те, що в користувача буде набагато менше програм та можливостей — не важливо. Кого хвилює користувач? Аби гроші платив.)

Результат очевидний: айфони та айпади створюють штучний кордон поміж користувачамі та програмістами. Програміст — це той, хто заплатив сто доларів.

Я вважаю, що це дуже велике зло. Поміж користувачем та програмістом немає чіткої гранимі, між ними є багато переходних стадій. Користуючися будь-якою програмою для автоматизації роботи, ви програмуєте. Використовуючи макроси в Ворді, ви програмуєте. Пишучи документ в TeX’і, ви програмуєте. У системах Linux чи Windows різниця поміж програмістом та користувачем тільки в знаннях, у айТоварах різниця — в наявності криптоключа.

Це погано з моральної точки зору: штучні кордони поміж людьми. Ми звикаємо мислити готовими категоріями. Взагалі-то таких категорій багато. Більшість українців без проблем зрозуміють, що важливо для китайця, більшість чоловіків можуть зрозуміти жінок… Але ж ми й не пробуємо. Просто відмежовуємось кордоном. А Apple поставила на одному з таких кордонів криптодрот та знімає гроші за прохід. До речі, навіть цю ідею придумали не вони: раніше це вже робили виробники ігрових консолей.

0 коментарів | Коментувати